Weather Alert

Flash Flood Watch for Tyler County

A Flash Flood Watch remains in effect for Tyler county and points south through this evening. 

WEATHER ALERT
Local and Regional Sports

Local and Regional Sports

 
text size

Area Players, Coaches Earn Top Honors In East District Football Awards

Updated: Tuesday, November 19 2013, 07:16 PM EST

COLUMBUS, Ohio (AP) -- The 2013 Associated Press Eastern All-District football teams, as selected by a media panel from the district (No Division I teams in district):


   DIVISION II


   First Team


   OFFENSE: Ends--Dar Stanford, Zanesville, 5-11, 175, sr.; J.T. McFarland, Zanesville, 5-11, 170, sr.; Granger Long, Zanesville, 6-4, 220, sr. Linemen--Austin Kimble, Zanesville, 6-3, 255, sr.; Zach Clapper, Zanesville, 6-2, 255, sr. Quarterback--Thomas Wibbeler, Zanesville, 5-11, 170, sr.


   DEFENSE: Lineman--David Johnson, Zanesville, 5-8, 175, sr. Linebacker--Tristan Rock, Zanesville, 6-2, 215, sr. Back--Jamal Gladden, Zanesville, 5-10, 175, sr.


   Offensive player of the year: Thomas Wibbeler, Zanesville


   Defensive player of the year: Tristan Rock, Zanesville


   Coach of the year: Chad Grandstaff, Zanesville


   Special Mention


   Darien Daniels, Zanesville; Devon Green, Zanesville; Ben Kaufman, Zanesville.


   DIVISION III


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Caleb Beans, New Philadelphia, 6-3, 200, sr.; Brock Fargus, Dresden Tri-Valley, 6-2, 185, jr.  Backs--Jamal Johnson, New Philadelphia 5-6, 170, sr.; Layne Perone, Millersburg West Holmes, 6-1, 215, sr.; Luke Ogi, Millersburg West Holmes. 6-0, 200, jr.; Ivan Gadson, Cambridge, 5-6, 150, sr. Ends--Cory Contini, Dover, 6-1, 165, jr.; Mitchell Pape, New Philadelphia, 6-2, 175, sr.; Hunter Mohler, Dresden Tri-Valley, 6-2, 190, jr. Linemen--Kordell Stage, Cambridge, 6-4, 285, sr.; Sam Shook, New Philadelphia, 6-3, 250, sr.; Josh Cercone, Dover, 6-2, 230, sr.; Collin Prouty, Dresden Tri-Valley, 6-4, 285, sr.; Alex Wengerd, Millersburg West Holmes, 6-0, 200, sr. Kicker--Eric Fox, Cambridge, 6-0, 175, sr.


   DEFENSE: Linemen--Ayden Howell, Cambridge, 6-0, 220, sr.; Mark Barrow, New Philadelphia, 5-10, 190, sr.; Jake Armstrong, Dover, 6-3, 200, jr.; Johnny Alford, Dresden Tri-Valley, 6-2, 250, jr. Linebackers--Clifford Clark, Cambridge, 6-3, 205, sr.; Blake Burgess, New Philadelphia, 5-9 185 jr.; Mick Fishel, Dover, 6-0, 180, sr.; Alex Bowman, Dover, 5-11, 180, jr. Backs--Logan Geib, New Philadelphia, 6-0, 175, jr.; Clay Stutzman, Millersburg West Holmes, 5-9, 175, sr. Punter--Kyle Abel, Dover, 6-4, 180, jr.


   Offensive player of the year: Jamal Johnson, New Philadelphia


   Defensive player of the year: Clifford Clark, Cambridge


   Coach of the year: Justin Buttermore, Dresden Tri-Valley


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Merrick Mamarella, Dover, 5-10, 170 jr.; Zade Deitz, Carrollton, 6-0, 175, jr. Backs--Tyler Dodd, Carrollton, 5-11, 220, jr.; Brady Arnold, Millersburg West Holmes, 5-10, 170, sr.; Logan Bash, Dresden Tri-Valley, 5-9, 195, sr.; Daniel Scott, Dresden Tri-Valley, 6-1, 207, jr. Ends--Riley Hayhurst, Cambridge, 6-1, 165, jr.; Greg Cunningham, New Philadelphia, 5-10, 175, sr.; Shay Smith, Dover, 5-10, 155, sr. Linemen--Matt Dalton, Cambridge, 5-10, 250, sr.; Cory Reiger, New Philadelphia, 6-0, 225, sr. ; Luke Filippi, Dover, 6-0, 205, sr.; Cameron Little, Dresden Tri-Valley, 6-1, 265, jr. Kicker--Logan Gallion, Millersburg West Holmes, 5-7, 155, jr.


   DEFENSE: Linemen--Logan Helmick, Cambridge, 6-4, 225, sr.; Austin Bentley, Carrollton, 5-10, 230, sr.; Jeff Birden, New Philadelphia, 6-1, 240, jr. Linebackers--Boston Waltz, New Philadelphia, 5-11, 190, jr.; Jake Harper, Dresden Tri-Valley, 5-10, 172, jr.; JoVohn Morrow, New Philadelphia, 6-3, 215, sr. Backs--Errik Snell, Cambridge, 5-10, 165, jr.; Evan Snyder, Dover, 5-11, 150, jr. Punter--Quentin Gaiters, Dresden Tri-Valley, 5-9, 170, soph.


   Special Mention


   Caleb Tingle, Cambridge; Nick Incarnato, New Philadelphia; Austin Ballentine, New Philadelphia; Kyle Abel, Dover; Brady Foust, Dover; Dillon Stephens; Jaylin Woods, Dover; Jordan Doughty, Dover; John D'Egidio, Dover; Anthony D'Egidio, Doverl; Winston Spiker, Dresden Tri-Valley; Dylan Miller, Dresden Tri-Valley; Brody Robinson, Carrollton.


   DIVISION IV


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Brady Byers, Gnadenhutten Indian Valley, 6-4, 175, sr.; Nolan Marcus, Richmond Edison. 5-8, 165, sr.; Zak Sheridan, Duncan Falls Philo, 5-7, 160, sr.; Dalton Wiggins, Byesville Meadowbrook, 6-0, 170, soph. Backs--Jake Davis, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 201, jr.; Blake Atkins, New Concord John Glenn, 5-10, 160, sr.; Blake Roar, Wintersville Indian Creek, 5-9, 185, sr.; Dalton Hartshorn, Minerva, 5-8, 165, jr.; Keaton Herron, Uhrichsville Claymont, 5-11, 170, jr.; Zack English, East Liverpool, 6-1, 161, sr. Ends--Cody Johnston, Byesville Meadowbrook, 6-1, 170, sr.; Hunter Smith, Duncan Falls Philo, 5-8, 165, sr.; John Gray, Uhrichsville Claymont, 5-10, 145 sr.; Logan Ryan, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 190, sr. RB; Rich Springer, Richmond Edison, 6-2, 180, sr. Linemen--Justice May, Byesville Meadowbrook, 6-1, 250, sr.; Luke Larson, New Concord John Glenn, 5-9, 210, sr.; Brock Weber, Gnadenhutten Indian Valley, 6-1, 240, jr.; Mason Butler, Minerva, 6-4, 285, sr.; Chris Starliper, Steubenville. 6-0, 270, sr.; Justin Gibson, Wintersville Indian Creek, 5-10, 230, sr.; Colt Crall, Uhrichsville Claymont, 6-0, 205, sr.; Choya Gill, Duncan Falls Philo, 6-0, 300, sr. Kicker--Nate Vallee, Zanesville Maysville, 5-8, 145, jr.


   DEFENSE: Linemen--Chase Hambel, Duncan Falls Philo, 6-3, 215, sr.; Cody Martsolf, Lisbon Beaver, 5-9, 245, sr.; Harrison Hoppel, Minerva, 6-3, 220, sr.; Jaylin Williams, Steubenville, 6-3, 225, sr. Linebackers--Toby Neptune, New Concord John Glenn, 6-2, 210, jr.; Stone Morgan, New Concord John Glenn, 6-2, 200, sr.; Caleb Fehrman, Byesville Meadowbrook,, 5-10, 165, sr.; Kyle Contini, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 200, sr.;  Mitchell Ueltschy, Uhrichsville Claymont, 6-1, 205, jr.; Zach Connor, Wintersville Indian Creek, 6-0, 215, jr.; Jordan Hayes, Zanesville Maysville, 5-11, 205, sr. Backs--Jordan Felgenhauer, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-4, 190 jr.; Bryan Pierro, Steubenville, 5-6, 160, sr.; Tyler Lathem, Wintersville Indian Creek, 5-8, 170, sr.; Couger Clarke, Zanesville Maysville, 5-11, 160, jr. Punter--Nathan Delozier, Duncan Falls Philo, 5-8, 160, sr.


   Offensive player of the year: Jake Davis, Indian Valley


   Defensive player of the year: Chase Hambel, Duncan Falls Philo


   Coach of the year: Dirk Lincicome, Duncan Falls Philo


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Tim Zurcher, Uhrichsville Claymont, 6-3 185, sr.; Derek Horstman, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 185, Sr; Jacob Miller, Zanesville Maysville, 6-4, 200, jr.; Chase Hopkins, Rayland Buckeye, 6-0, 185, sr. Backs--Clay Lapp, Byesville Meadowbrook, 5-9, 205, sr.; Brandon Adams, Warsaw River View, 5-10, 165, sr., sr.; Johnnie Blue, Steubenville, 6-1, 180, sr.; Ethan Shannon, Richmond Edison, 5-10, 180, jr.; Brandon Adams, Warsaw River View, 5-10, 165, sr.; Chase Roberts, Zanesville Maysville, 5-11, 156, soph. Ends--Jacob Quinn, Byesville Meadowbrook, 6-3, 205, jr.; Hunter Striker, Uhrichsville Claymont, 5-11, 180 jr.; Lucas Herrington, Steubenville, 6-0, 165, sr.; Allan Ruffini, Uhrichsville Claymont, 5-11,165, sr. Linemen--Darin Neff, Byesville Meadowbrook, 6-4, 320, jr.; Zack Dickens, New Concord John Glenn, 5-11, 210, jr.; Richard Anderson, Gnadenhutten Indian Valley, 5-11, 235, jr.; Tyler Palumbo, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 195, sr.; Paul Eakle, Wintersville Indian Creek, 6-2, 275, sr.; Casey Mayle, Duncan Falls Philo, 5-10, 205, sr.; Alec Shook, Zanesville Maysville, 5-9, 214, jr. Kicker--Ross Mathews, New Concord John Glenn, 5-10, 165, sr.


   DEFENSE: Linemen--Kaleb Verhovec, Uhrichsville Claymont, 5-8, 165, sr.; Arin Goldsmith, Steubenville, 6-0, 245, sr.; Christian Getsey, Wintersville Indian Creek, 5-11, 190, sr.; Tahlor Macenko, Zanesville Maysville, 6-3, 191, soph.; Steve Sable, Rayland Buckeye, 6-3, 195, sr. Linebackers--Tanner Morton, New Concord John Glenn, 5-9, 190, jr.; John Miscuk, East Liverpool, 6-1, 218, sr.; Lucas Van Meter, Minerva, 5-10, 175; Kai McClurg, Steubenville, 5-9, 175, sr.; Isaiah Pavlic, Wintersville Indian Creek, 5-11, 160, soph.; Hunter Sweat, Richmond Edison, 5-11, 185, sr.; C.J. Harris. Zanesville Maysville, 6-2, 204, sr. Backs--Andrew Stine, Byesville Meadowbrook, 5-8, 155, soph.; Casey Turnbull, Warsaw River View, 6-0, 170, soph.; Luke Miller, Duncan Falls Philo, 5-7, 155, sr. Punters--Matt Tom, New Concord John Glenn, 5-11, 195, sr.; Kyle Stewart, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-1, 215 sr.


   Special Mention


   Lane Colvin, Byesville Meadowbrook; Dylan Wood, Byesville Meadowbrook; Grant Dunham, Byesville Meadowbrook; Josh Sills, Byesville Meadowbrook; Sean Whitlow, New Concord John Glenn; John Rickerd, East Liverpool; Jacob Michael, East Liverpool; Stefan Lucas, Lisbon Beaver; Brandon Panepucci, Rayland Buckeye; Austin Mosser, Rayland Buckeye; Ryan Morrow, Rayland Buckeye; Josh Figurski, Rayland Buckeye; Dominic Rose, Rayland Buckeye; Dylan Dokes, Rayland Buckeye; Ben Cottrell, Uhrichsville Claymont; Hunter Miles, Uhrichsville Claymont; Nate Gray, Uhrichsville Claymont; Curtis McGarry, Uhrichsville Claymont; Koby Cool, Gnadenhutten Indian Valley; Jared Kerns, Gnadenhutten Indian Valley; Brady Cotsmire, Gnadenhutten Indian Valley; Joey Kopp, Gnadenhutten Indian Valley; Trevor Garbrandt, Gnadenhutten Indian Valley; Konnor Cool, Gnadenhutten Indian Valley; Jacob Brown, Minerva; Billy Eyer, Minerva; MJ Carey, Warsaw River View; Tristen Anderson, Zoarville Tuscarawas Valley; Adam Kohler, Zoarville Tuscarawas Valley; Kaleb Driggs, McConnelsville Morgan; Carter Andreozzi, Richmond Edison; Dustin Higgins, Richmond Edison; Jonah Haught, Richmond Edison; Tyler Stagani, Richmond Edison; Josh Pasek, Richmond Edison; Cam King, Steubenville; Robert Hayden, Steubenville; Donte Brown, Steubenville; Jake Boni, Steubenville; Niko Petrides, Steubenville; Jonathan Woodbury, Wintersville Indian Creek; Cory Goodrich, Wintersville Indian Creek; Zach Cole, Wintersville Indian Creek; Kyle Quinn, Zanesville Maysville; Wiley Brown, Minerva.


DIVISION V


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Lucas Diffenbaugher, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, jr.; Brian Styles, Martins Ferry, 5-6, 150, sr.; David Miser, Cadiz Harrison Central, 6-4, 210, sr. Backs--Jaylon Brown, St. Clairsville, 5-8, 160, sr.; Arjay Burress, Martins Ferry 5-11, 195, soph.; Nate Shepler, Magnolia Sandy Valley, 5-9, 155, sr. Ends--Jake Barritt, Martins Ferry, 5-7, 150, jr.; Malik Gummer, St. Clairsville, 5-9, 150, jr.; Dalton Rutter, Cadiz Harrison Central, 5-9, 160, sr.; Nate Olmstead, Cadiz Harrison Central, 5-10, 160, sr. Linemen--Luke Straub, Martins Ferry, 5-11, 255, sr.; Nick VanVoltenburg, 5-9, 240, sr.; Cole Howes, Cadiz Harrison Central, 6-1, 225, sr.; Colton McKivitz, Belmont Union Local, 6-7, 240, jr.; Jake Geiger, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 255, sr. Kicker--Zach Musilli, St. Clairsville, 5-7, 135, sr.


   DEFENSE: Linemen--Robert Vargo, Martins Ferry, 6-6, 260, sr.; Colby Lindsay, St. Clairsville, 6-3, 225, sr.; Logan Trbovich, Magnolia Sandy Valley, 6-3, 215, sr. Linebackers--Marcus Sutton, Martins Ferry 5-8, 175, sr.; Bruce Burger, Martins Ferry, 5-11, 206, jr.; Jake Stewart, St. Clairsville, 6-1, 185, soph.; Niko Williams, Cadiz Harrison Central, 5-9, 220, sr.; Mason Friede, Belmont Union Local, 5-11, 170, sr.; Brandon Murphy, Magnolia Sandy Valley, 5-11, 170, So; Michael Ferns, St. Clairsville, 6-3, 235, sr. Backs--Andrew Lancaster, Magnolia Sandy Valley, 5-6, 140, sr.; Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 165, soph.; Malik Gummer, St. Clairsville, 5-9, 150, jr.


   Offensive player of the year: Jaylon Brown, St. Clairsville


   Defensive player of the year: Robert Vargo, Martins Ferry


   Coach of the year: Dave Bruney, Martins Ferry


   Special Mention


   Jack Fitch, Martins Ferry; Nick Bain, Martins Ferry; Cody Beavers, Martins Ferry; Mark Douglas, Martins Ferry; Brian Sadosky, Martins Ferry; Jonathan Bodkin, Martins Ferry; Bryce Coleman, Martins Ferry; Ben Coleman, St. Clairsville; John Bland, St. Clairsville; Joel Giffin, St. Clairsville; Mike Monteroso, St. Clairsville; Tanner Nemet, St. Clairsville; Tater Blake, Belmont Union Local; Travis James, Belmont Union Local; Patrick Abboud, Belmont Union Local; Mike Cunningham, Magnolia Sandy Valley; Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley; Jaret Oliver, Magnolia Sandy Valley; ; Logan Stallman, Magnolia Sandy Valley; Seth Mirgon, Zanesville West Muskingum; Jake Avelsic, Zanesville West Muskingum; Dom Johns, Coshocton; Cody Williams, Coshocton; Nate Maykowski, Cadiz Harrison Central; Travis Stenson, Cadiz Harrison Central; Zach Manbeck, Cadiz Harrison Central; Sean Donato, Cadiz Harrison Central; Kalub Mitchell, Cadiz Harrison Central; Jesse Ball, Cadiz Harrison Central; Brenton Stull, Cadiz Harrison Central.


   DIVISION VI


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Spencer Badia, Bellaire 5-10, 180, sr.; Chandler Lang, Beverly Fort Frye, 5-9, 158, sr.; Curtis Nixon, Woodsfield Monroe Central, 6-2, 185, sr. Backs--Jibril Dansby, Newcomerstown, 5-9, 190, jr.; Jordan Sapp, Hannibal River, 5-11, 170, sr.; Levi Brown, Woodsfield Monroe Central, 5-5, 150, jr. Ends--Nick Patrone, Bellaire, 5-9, 165, sr.; Connor Troyer, Sugarcreek Garaway, 6-0, 145, jr. Linemen--Wyatt Back, Bellaire, 6-0, 265, sr.; Darnell Crider-Harris, Newcomerstown, 6-2, 225, jr.; Austin Yackey, Sugarcreek Garaway, 6-0, 230, jr.; Brett Rosen, Hannibal River, 5-9, 198, sr.; Marshall Mozena, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 202, sr. Kicker--Cody LaRoche, Bellaire, 6-0, 255, jr.


   DEFENSE: Linemen--Jason Garlando, Newcomerstown, 5-8, 160, sr.; Tommy Layman, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 220, sr.; Cordell Gauding, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 165, sr. Linebackers--Mike Jones, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 166, sr.; Kenny Hess, Bellaire, 6-0, 190, sr.; Mitchell Meeks, Newcomerstown, 5-10, 185, sr.; Logan Wilson, Sugarcreek Garaway, 6-2 205; Garrett Bethel, West Lafayette Ridgewood, 5-10 180 sr.; Bryce Cross, Hannibal River, 5-11, 170, sr. Backs--Brendon Ross, Bellaire, 6-2, 185, sr.; Cody Hall, Newcomerstown, 5-9, 165, sr.; Austin Zufelt, Newcomerstown, 6-1, 180, jr.


   Offensive player of the year: Spencer Badia, Bellaire.


   Defensive player of the year: Logan Wilson, Sugarcreek Garaway.


   Coach of the year: Eric Brock, Newcomerstown.


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Morgan Dougherty, Old Washington Buckeye Trail, 6-1, 180, sr.; R.J. Jacobs, Sugarcreek Garaway, 6-0, 168, fresh. Backs--Michael Vanfossen, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 185, soph.; Travis Pontius, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 175, sr.; Zak Donley, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 185, jr.; Colten Schuster, Beverly Fort Frye, 5-9, 137, sr. Ends--Josh Werker, Sugarcreek Garaway, 6-0, 165, jr.; Tyler Starr, Old Washington Buckeye Trail, 5-11, 155, sr.; Bryan Duffy, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 160, sr. Linemen--Cory Cutlip, Old Washington Buckeye Trail, 6-2, 270, sr.; David Brown, Barnesville, 5-11, 240, sr.; Ben Sexton, Sugarcreek Garaway, 6-2, 250, sr. Kicker--Colton Wright, Hannibal River, 6-1, 155, jr.; Garrett Hall, Beverly Fort Frye, 5-10, 180, sr.


   DEFENSE: Linemen--Josh Schnegg, Barnesville, 5-8, 180, sr.; Jake Eckleberry, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 305, sr. Linebackers--Tristen King, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 195, soph.; Clay Honigford, Sugarcreek Garaway, 6-2, 195 jr.; Dom Vinka, Bellaire, 5-8, 165, jr.; Myliek Green, Bellaire, 5-10, 175, sr. Backs--Ethan Slentz, Sugarcreek Garaway, 5-9, 160, jr.; Brok Cross, Hannibal River, 6-1, 170, jr.; Ryan Lowe, West Lafayette Ridewood, 6-3, 200, sr.


   Special Mention


   Tyler Carleton, Barnesville; Dylan Burkhart, Barnesville; Brandon Collins, Barnesville; Codey Kimble, Old Washington Buckeye Trail; Kalob Thompson, Sarahsville Shenandoah; Tanner Moore, Sarahsville Shenandoah; Ryan Lovette, Sarahsville Shenandoah; William Barry, Newcomerstown; Tristen Durr, Newcomerstown; Austin King, Newcomerstown; Jared Weaver, Newcomerstown; Dallas Foster, Sugarcreek Garaway; Tucker Boreman, Sugarcreek Garaway; Joe Warkall, Sugarcreek Garaway; A.J. Frey, Sugarcreek Garaway; Jensen Schrock. Sugarcreek Garaway; Ben Sexton, Sugarcreek Garaway; Joel Honigford, Sugarcreek Garaway; Jared Lindig, West Lafayette Ridgewood; Tevis Whitt, West Lafayette Ridgewood; Alex Crosston, West Lafayette Ridgewood; Laken Bluck, West Lafayette Ridgewood; Brice Hammon, West Lafayette Ridgewood; Blake Feldner, West Lafayette Ridgewood; Cole Isaly, Hannibal River; Terren Huck, Beverly Fort Frye; Zach Prichard, Beverly Fort Frye; Austin McConville, Bellaire.


   DIVISION VII


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Austin Dorris, Shadyside, 6-5, 215, jr.; Trey Tucci, Malvern, 6-3, 190, sr.; Brenton Colabella, Steubenville Cath. Central, 6-3, 190, sr. Backs--Bricker Lori, Caldwell, 5-9, 180, soph.; Chris Littell, Shadyside, 5-10, 210, sr.; Cobin Plesinger, Malvern, 6-0, 190, sr.; Khalil Jones, Steubenville Cath. Central, 5-9, 155, sr. Ends--Derek Lucas, Beallsville 6-0, 150, sr.; Mitch Haasz, Malvern, 6-3, 170, sr.; Cade Cummings, New Philadelphia Tuscarawas Cath., 6-1, 190, jr.; Ryan Fletcher, Steubenville Cath. Central, 6-0, 180, sr. Linemen--Alexi Cubas, Caldwell, 5-11, 215, sr.; Cory Banco, Shadyside, 6-3, 278, sr.; Colton Campbell, Shadyside, 6-3, 260, jr.; Austin Volino, Malvern, 6-0, 220, sr.; Tom Addy, Strasburg-Franklin, 6-2, 235, sr.; Marty Engle, Steubenville Cath. Central, 6-0, 200, sr. Kicker--Anthony Ruegg, Malvern, 5-9, 200, sr.


   DEFENSE: Linemen--Kameron Rayner, Caldwell, 5-9, 150, sr.; Zach Meadows, Shadyside 5-11, 266, sr.; Eric Howell, Shadyside, 6-2, 192, jr.; Dalton Secrest, Beallsville, 6-2, 270, sr.; Eddie Zinn-Turner, Malvern, 6-3, 280, jr.  Linebackers--Andrew Minosky, Caldwell, 5-8, 160, sr.; Darren Wartluft, Malvern, 6-0, 195, sr.; Carson Haney, New Philadelphia Tuscarawas Central, 5-8, 145, sr.; Louis Fallon, Steubenville Cath. Central, 5-11, 165, sr.; Chris Murphy, Steubenville Cath. Central, 6-0, 160, jr.; Cody King, Toronto, 5-7, 155, soph. Backs--Tanner Clark, Caldwell, 6-0, 165, soph.; Bailey McGrath, Bridgeport, 5-9, 185, jr.; Aleks Porreca, Steubenville Cath. Central, 5-10, 170, sr.


   Offensive player of the year: Brenton Colabella, Steubenville Cath. Central


   Defensive player of the year: Zach Meadows, Shadyside


   Coach of the year: Paul Kanzigg, Beallsville


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Max Fragasse, New Philadelphia Tuscarawas Central, 5-10 140, jr.; Blaze Glenn, Toronto, 5-9, 165, soph. Backs--Bruce Sefert, Beallsville, 5-8, 160, sr.; Landry Hostetler, Strasburg-Franklin, 6-0, 180 sr..; Jacob Hoover, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 180, sr.; Chez Glenn, Toronto, 5-7, 165, sr. Ends--Colt Charlton, Bridgeport, 5-10, 155, sr.; Tanner Baker, Caldwell, 6-3 190, jr. ; Jalen Graves, Malvern, 6-0, 215, jr.; Michael Teater, New Philadelphia Tuscarawas Central, 5-11, 165, jr. Linemen--Zach Miller, Caldwell, 6-2, 230, sr.; Jacob Spencer, Shadyside, 5-9, 290, jr.; Aaron West, Beallsville, 5-11, 165, sr.; Micheil Pruni, New Philadelphia Tuscarawas Central, 6-2 295 sr.; Josh Roche, Toronto, 5-11, 170, sr.


   DEFENSE: Linemen--Austin Schockling, Caldwell, 6-2, 270, sr.; Scott Hammond, Shadyside, 6-1, 181, jr.; Jared Heslop, Bridgeport, 6-0, 260, jr.; David Herman, New Philadelphia Tuscarawas Central, 6-0 165 jr. Linebackers--Drew Lowery, Toronto, 5-10, 170, soph.; Pat Britton, Bridgeport, 5-9, 165, jr.; Evan Hensel, Strasburg-Franklin, 5-10, 175, sr.; Alex Milleman, New Philadelphia Tuscarawas Central, 6-2 185, jr.; Stone Romano, Steubenville Cath. Central, 5-11, 205, jr.; Devin Bailey, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 200, sr. Backs--Danny March, Strasburg-Franklin, 5-9, 155, sr.; Charles Ross III, Toronto, 5-6, 165, jr.


   Special Mention


   Matt Krupa, Shadyside; Jacob Duval, Shadyside; Hunter Hammond, Shadyside; Luke Nardo, Shadyside; Logan Price, Shadyside; Robert Newhart, Shadyside; Mikey Palmer, Beallsville; Cole Susac, Beallsville; Bailey Sieber, Bridgeport; Brad Tomolonis, Bridgeport; Cameron Opic, St. John Central; Devon Hennessey, St. John Central; Dario Paolina, St. John Central; Evan, Kocher, Malvern; Logan Myers, New Philadelphia Tuscarawas Central; Adam Price, New Philadelphia Tuscarawas Central; Alex Chilton, Bowerston Conotton Valley; Colton Cottis, Bowerston Conotton Valley; Jacob Hoover, Bowerston Conotton Valley; Parker Moore, Zanesville Bishop Rosecrans; Jaren McIntosh, Toronto; Hayden Saner, Toronto; Derick Lawrence, Toronto; Mark Dettorre, Steubenville Cath.; John-Paul McNamara, Steubenville Cath.; Luke Potenzini, Steubenville Cath.; Jimmy joe Mort, Steubenville Cath.


 


 

Area Players, Coaches Earn Top Honors In East District Football Awards


Advertise with us!

Related Stories

 
Advertise with us!

High School Super Site Features